Originální, renovovaný nebo kompatibilní toner? Podle čeho vybírat?

Blog  >  Originální, renovovaný nebo kompatibilní toner? Podle čeho vybírat?

  Zveřejněno: 31.12.2018

Není toner jako toner. Na trhu můžete vybírat z široké nabídky originálních i neoriginálních tonerů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, jaký vybrat, když požadujete špičkovou kvalitu tisku, nebo chcete ušetřit a přitom tisknout kvalitně a nepoškodit si tiskárnu?

Originální tonery

Originální tonery jsou skvělou volbou pro každého, kdo chce mít jistotu kvalitního černobílého i barevného tisku. Poruchovost je minimální a prakticky se vůbec nereklamují. Navíc si můžete být 100% jisti, že si s vaší tiskárnou 100% sednou. Pro výrobce tiskáren tvoří příjmy z prodeje originálních tonerů významnou část tržeb. Proto garantují jejich vysokou kvalitu a pro své tiskárny doporučují používat pouze originální tonery.

Za vysokou kvalitu si ovšem musíte připlatit. Cena originálního toneru bude vždy v porovnání s cenou alternativního vyšší. Pokud ale budete mít štěstí, můžete nakoupit i originální toner s výraznou slevou – a to třeba jen proto, že je v poškozené krabici, nebo mu krabice úplně chybí.

Originální tonery

Alternativní tonery

Při nákupu alternativních tonerů – ať již jde o renovované tonery nebo kompatibilní tonery, můžete významně snížit své tiskové náklady. Používání alternativních náplní nevidí výrobci tiskáren rádi. V minulosti se proto snažili ze záruk vyjmout tiskárny, ve kterých uživatelé používali alternativní náplně. Nutno ale říct, že tyto praktiky odporují jak americkému, tak evropskému právu. Záruku na tiskárnu byste ztratili jenom tehdy, pokud by se prokázalo, že reklamovaná závada byla způsobena pouze použitím neoriginálního toneru.

Alternativní tonery jsou vyráběny různými výrobci v různé kvalitě, proto si důkladně vybírejte výrobce i prodejce. Při rozhodování vám mohou pomoci zkušenosti od jiných uživatelů, nezávislé recenze, ale i poskytované záruky výrobců a prodejců. Určitě se zaměřte i na to, jakým způsobem řeší vámi vybraný prodejce reklamace toneru nebo případné problémy s tiskárnou.

Renovované tonery 

Renovovaný toner je, zjednodušeně řečeno, znovu naplněný originální toner. Jak taková renovace probíhá? Prázdná kazeta se nejprve rozebere a důkladně vyčistí. Následně se vymění veškeré opotřebované díly (fotocitlivý válec, stěrky, magnetický a nabíjecí válec) a kazeta se naplní novým tonerem na kapacitu odpovídající originálu. Po opětovném sestavení kazety se provádí testy kvality tisku. V případě, že jsou testy v naprostém pořádku, kazeta je zabalena do speciálního vzduchového obalu (podobného, jako má originální kazeta) a následně je vložena do krabice. Na krabici i tonerovou kazetu jsou doplněny polepky s názvem a informacemi, pro kterou tiskárnu je tonerová kazeta určena.

Renovované tonery nabízejí srovnatelnou životnost i kvalitu tisku jako tonery originální – ovšem za předpokladu, že si vyberete renovovaný toner od prověřeného výrobce, který používá kvalitní tonerový prášek i komponenty a má s renovací zkušenosti. Rozhodně byste se měli vyhnout amatérsky plněným kazetám, které mohou vést například k úniku tonerového prášku a tím i k poškození tiskárny. Oprava vás pak může stát mnohem víc, než kolik jste ušetřili nákupem renovovaného toneru.

Výhodou renovovaných tonerů je výrazně nižší cena v porovnání s originálními tonery. Stejně jako u originálního, i u renovovaného toneru máte jistotu, že si s vaší tiskárnou sedne, protože do ní dáváte toner, který tam patří. Ekologicky smýšlející spotřebitele navíc jistě potěší fakt, že při použití renovovaného toneru se nezatěžuje tolik životní prostředí, protože není nutné vyrábět nové tělo toneru.

Nevýhodou je, že vzhledem k manipulaci s tonerem – jeho rozebráním a opětovným složením, může být poruchovější než úplně nový výrobek.

Renovované tonery, které nabízíme na našem eshopu, pro nás vyrábí prověřený český výrobce. Za kvalitu těchto kazet ručíme, a nebojíme se proto na ně poskytnout rozšířenou záruku v délce 36 měsíců. V případě reklamace vám reklamovaný toner automaticky vyměníme za nový.

Kompatibilní tonery

Kompatibilní tonery jsou tonery, které vyrábějí jiní výrobci, než jsou výrobci samotných tiskáren. I když jsou kompatibilní tonery v porovnání s originály levnější, dejte si pozor na podezřele nízkou cenu. Ve většině případů odráží nízkou kvalitu. Použití nekvalitního kompatibilního toneru může vést k rychlejšímu opotřebení namáhaných součástí tiskárny (jako je třeba válec) a úsporu za toner budete muset investovat do oprav nebo výměny opotřebovaných částí tiskárny.

V našem obchodě nabízíme kompatibilní tonery pouze od několika prověřených výrobců. Tyto výrobce jsme si pečlivě vybrali a kvalitu jejich výrobků pravidelně důkladně testujeme. Můžete se proto spolehnout, že u nás koupený kompatibilní toner vám tiskárnu nepoškodí. Pokud by se i přesto stalo, že u nás zakoupený kompatibilní toner budete nuceni reklamovat, vyměníme vám ho za nový, tak, jako v případě renovovaných tonerů. Rovněž garantujeme, že v případě, kdy by způsobil poškození vaší tiskárny, tiskárnu vám zdarma opravíme.

Expirované náplně

Mezi nabídkami prodejců můžete narazit i na expirované cartridge. Je to další z možností, jak významně ušetřit, protože ve většině případů se jedná o originální náplně, které mají jen prošlou záruční lhůtu a proto se prodávají s výraznou slevou. Není výjimkou, že nákupem můžete ušetřit i 90% původní ceny.

Stále nevíte?

Jestliže při nákupu tonerů kladete důraz především na ekologické hledisko a z tohoto důvodu preferujete pouze renovované tonery, věřte, že i výrobci originálních tonerů mají vlastní recyklační programy. Například s programem HP Planet Partners můžete nechat zrecyklovat kazety nejen od HP, ale i tonerové kazety Samsung.  Tonery můžete vracet podle podmínek programu nebo je nechat u nás a my se o vrácení tonerů k recyklaci postaráme za vás.

Pokud si potrpíte na vysokou kvalitu a bezstarostný tisk, s originálním tonerem nemůžete nikdy udělat chybu.  Můžete se být jisti, že poslední vytištěná stránka bude stejně kvalitní jako ta první. a že vaše tiskárna bude stále v perfektní kondici. Za vysokou spolehlivost a top kvalitu si sice budete muset připlatit, ale ne nadarmo se říká, „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci„.