Jak ušetřit používáním kvalitního papíru

Blog  >  Jak ušetřit používáním kvalitního papíru

  Zveřejněno: 31.5.2017

Výběr tiskárny vyžaduje poměrně hodně času, porovnávání a zjišťování. Nezapomeňte ale na kvalitní spotřební materiál, může výrazně ovlivnit život tiskárny.

 Jak zbytečně nesnižovat životnost dílů v tiskárně?

Při předpokladu, že ročně projde vaší tiskárnou 40.000 výtisků a vy se rozhodnete tisknout na nejlevnější papír, ušetříte oproti nákupu nejkvalitnějšího typu papíru při aktuálních cenách bezmála 500 Kč za rok. Skvělá zpráva. Ale ne na dlouho. Život vaší tiskárny se o dost zkrátí.

Používáním méně kvalitního papíru se totiž poškozuje [glossary]přítlačný válec[/glossary] v zapékací jednotce tiskárny a výrazně se tak snižuje jeho životnost. Proto už po pouhých 40.000 výtiscích (zhruba po roce ostrého provozu) bude nutné přítlačný válec vyměnit a náklady na výměnu s jistotou přesáhnou 4.000 Kč.

Přítlačný válec? O to víc, o co je tato součástka tiskárny nenápadná, o to je důležitější, dokáže celou práci tiskárny zpečetit a zajistit trvanlivý tisk. Společně se zapékací jednotkou doslova nažehlí barvy na papír.

Pokud své tiskárně budete od začátku servírovat kvalitnější papír, může válec dobře sloužit přes 500.000 výtisků bez vážnějšího poškození.

 

životnost toneru

 

Jak na to?

Papír se dělí do několika skupin podle kvality. Často však koncoví spotřebitelé používají papír nepřiměřené kvality jen proto, aby ušetřili a záměrně tak ničí zařízení, která by při správně zvoleném spotřebním materiálu mohla sloužit mnohonásobně déle. Ale platí zde úměra jako jinde – kvalitní zařízení si žádá kvalitní spotřební materiál.

Ekonomický papír je cenově přivětivý, ale není příliš vhodný, přesto ve chřtánech tiskáren končí nejčastěji. Je zpracováván poněkud ledabyle a na papírech se během výroby usazuje prach, který v tiskárně nadělá pořádnou paseku. Prezentační papír je jeho protipól, na pohled i omak kvalitní. Je hlazený z obou stran a pro běžný tisk je to ale mnohdy zbytečný nadstandard. První možnost vám časem odrovná tiskárnu, druhá provrtá peněženku. Naštěstí je na trhu kancelářský papír určený nejen pro tamní tisk, ale i čilejší provoz v domácnosti. Není drsný jako méně kvalitní papíry, a tak se barva nerozpíjí po nerovném povrchu.

Buďte tedy při výběru papíru do tiskárny pečlivější a nepodceňujte jeho roli při tisku, nebo se obraťte na nás a společně podle vašich požadavků vybereme ten nejlepší možný papír pro vaše záměry.