Základní druhy skenerů – průtahový, plochý, přenosný, filmový a další

Blog  >  Základní druhy skenerů – průtahový, plochý, přenosný, filmový a další

  Zveřejněno: 20.4.2018

Mezi základní druhy skenerů patří průtahové, ploché, přenosné a filmové. Tento článek vás provede těmito, ale i méně známými typy.

Základní typy skenerů

Průtahové, ploché, přenosné a filmové.

Základní druhy skenerů

Průtahové

Dokumenty se vkládají do vestavěného [glossary slug=“ADF“]zásobníku[/glossary]. Poté prochází ústrojím skeneru a jsou snímány.

Průtahové skenery tak dokáží ve většině případů pojmout jen běžný kancelářský papír. Nejčastěji se uživatel setká se skenery o formátu A4, na trhu se ale pohybují ve větších či menších rozměrech. Spíše než v domácnostech je najdeme ve firemním/kancelářském prostředí. Jsou uzpůsobeny k rychlému a kvalitnímu digitalizování velkého objemu dokumentů (smlouvy atp.).

Jejich ceny se pohybují v rozpětí od 8 do 100 tisíc korun. S rostoucí cenou stoupá automatizace, rozlišení, rychlost a životnost skenerů.

základní typy skenerů - průtahový

Průtahové skenery jsou pro svojí efektivitu oblíbené v kancelářském/firemním prostředí.


Ploché

Předloha se pokládá na skleněnou desku, ze které ji skener nasnímá.

Ploché skenery sice na stole zabírají více místa, zato ale dokáží zdigitalizovat téměř cokoliv. Od pohlednic až po plastové CD obaly. Jsou ideální pro občasné skenování novinových článků, knižních kapitol nebo i fotografií – prostě formátů, které průtahový skener nedokáže pojmout.

Často jsou zabudované v tzv. multifunkčních tiskárnách. Nejlevnější ploché skenery se dají pořídit pod 1.000 Kč.

Základní typy skenerů - plochý skener

S plochým skenerem může uživatel naskenovat téměř cokoliv.


Přenosné

Jejich předností jsou úsporné cestovní rozměry. Fungují na principu průtahového nebo ručního skeneru.

Přenosné skenery se těší čím dál větší popularitě. Neposkytují tak vysoké rozlišení jako klasické skenery, ale snadno se vejdou např. do kufříku a některé dokonce i do kapsy. Jsou ideální pro uživatele, kteří potřebují skenovat v terénu.

Dříve bylo vlastnictví přenosného skeneru přepychem. Dnes se dají sehnat již od 2.500 Kč.

Základní druhy skenerů - přenosné

Přenosné skenery – řešení pro uživatele, kteří potřebují skenovat i mimo kancelář.


Filmové

Filmové skenery používají pro skenovaní diapozitivů a filmových pásek specializované technologie. Také mají zabudované softwary např. pro odstraňovaní prachu nebo oživování barev.

Skenování textových černobílých dokumentů nevyžaduje vysoké rozlišení nebo barevnou hloubku – skenování fotek ano. Řada všestranných skenerů si ale poradí i s fotkami, takže běžný uživatel další zařízení nepotřebuje. Pokud ovšem chceme digitalizovat negativy a diapozitivy, s filmový skenerem docílíme profesionální kvality (přestože bývá ještě dražší než některé všestranné skenery).

Jejich ceny se pohybují od dvou až po desítky tisíc korun.

Základní druhy skenerů - filmový

Filmové skenery nabízejí v digitalizování negativů a diapozitivů bezkonkurenční kvalitu.


Další typy skenerů:

Za skenery považujeme i čtečky čárových kódů. S těmi se setkáváme téměř každý den. Dělí se na 1D a modernější 2D podle typů čárových kódů. Obvyklé jsou zabudované (pokladny v obchodních řetězcích) nebo ruční verze („pistole“). Ruční skenery se využívali i pro digitalizaci běžných formátů, ale už téměř vymizeli díky rozšíření stolního typu. Měli nižší rozlišení a uživatel musel skenerem pečlivě přejíždět po ploše dokumentu.

Základní druhy tiskáren

1D a 2D – typy čárového kódu.

Naopak novinkou jsou 3D skenery. Dříve velice nákladná technologie, používaná jen v profesionálním prostředí, už se pomalu dostává k širší společnosti. 3D skenery umožňují naskenovat trojrozměrný objekt a vygenerovat v počítači jeho model. To stojí za zmínku obzvlášť při současné popularitě 3D tiskáren.

O těch ale zase příště. Tohle byly základní druhy skenerů. Doufáme, že vám text byl užitečný a budeme se těšit v dalším článku.