Recenze nové řady tiskáren Brother TonerBenefit | Duel brotherů

„Můžete si dovolit originál.“ S tímto příslibem uvádí japonská společnost Brother na trh novou řadu tiskáren TonerBenefit. Obohacuje tak svůj úspěšný sortiment mono laserových tiskáren o stroje s ještě nižšími náklady na tisk, ovšem bez kompromisu na kvalitě.

Dočkali jsme se tak pěti nových modelů. Dvou modelů černobílých tiskáren (HL-1222WEHL-B2080DW), dvou multifunkcí bez faxu (DCP-1622WE, DCP-B7520DWa jedné s faxem (MFC-B7715DW).

Co řada TonerBenefit nabízí?

Oproti předchozím sériím se novinky dočkaly několika technických vylepšení:

 • Délka bočního vodítka byla zvýšena, aby se snížil sklon papíru při jeho vedení do zařízení.
 • Pryž na dvojitých válečkových systémech je nyní ještě kvalitnější. Zabraňuje usazování prachu na válci, čímž snižuje riziko uvíznutí papíru.
 • Ke snižování rizika zaseknutí napomáhá i mnohem kratší cesta papíru (díky jednoduššímu rámu stroje).
 • V neposlední řadě byly tiskárny vybaveny speciálně navrženým válečkem, který zabraňuje zvlnění papíru při tisku. Výrazně se tak zvýšila nejen celková výkonnost, ale i spolehlivost tisku.

Zdaleka největším benefitem jsou velmi nízké náklady na tisk. Například toner pro multifunkci MFC-B7715DW je k dostání okolo 590 Kč a jeho výtěžnost je přibližně 2.000 stran při 5% pokrytí – to je jen 0,30 Kč na stránku.

To vše se samozřejmě odráží na pořizovací ceně. Tiskárna MFC-B7715DW s řady TonerBenefit vás vyjde na bezmála 6.900 Kč. Zatímco běžná laserová tiskárna Brother MFC-L2732DW o stejných parametrech je k dostání za 5.600 Kč.

Právě tyto dvě monochromatické tiskárny jsme si vzali pod lupu, abychom ověřili, zda se investice do technologie TonerBenefit opravdu vyplatí.

Obstojí brother MFC-B7715DW z řady TonerBenefit oproti levnějšímu modelu stejné třídy?

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Vyplatí se investice do nové řady TonerBenefit? MFC-L2732DW (vlevo), MFC B7715DW TonerBenefit (vpravo).

Brother Brotheru škodil

Technické parametry (tisku, skenování, kopírování atd.) jsou až na menší výjimky totožné. Přesto se ale zařízení v určitých ohledech liší.

MFC-B7715DW (TonerBenefit)

 • Pořizovací cena 6.900 Kč
 • Cena za stránku 0,30 Kč
 • Dvouřádkový informační displej
 • Šedý design

MFC-L2732DW

 • Pořizovací cena 5.600 Kč
 • Cena za stránku 0,89 Kč
 • Dotykový displej
 • Černý design

Spotřební materiál

Spotřební materiál patří k hlavním tématům našeho článku. Jak už jsme zmínili, řada TonerBenefit je charakteristická velice levnými náplněmi. S tonerem TN-B023 pro MFC-B7715DW (Brother TonerBenefit) vás stránka vyjde pouze na 0,30 Kč. Kazety se prodávají v jediné variantě s výtěžností 2.000 stran. 

U černé MFC-L2732DW si můžete koupit 1.200 stránkovou kazetu TN-2411 (0,89 Kč/stránku) nebo výhodnější 3.000 stránkovou kazetu TN-2421 (0,64 Kč/stránku). I výhodnější kazeta je ale o poznání dražší než ta z řady TonerBenefit.

Znatelného rozdílu si všimneme také u vyměnitelných fotoválců. Fotoválce obou modelů mají stejnou přibližnou kapacitu 12.000 stran. Fotoválec DR-B023 pro šedou tiskárnu TonerBenefit je k dostání okolo 1.000 Kč, zatímco DR-2401 pro levnější černou stojí 1.900 Kč.

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
K toneru a fotoválci jsme se dostali bez problému.
Spotřební materiál dokáže vyměnit i úplný amatér.

Design

První rozdíl, kterého si uživatel, kromě barvy, všimne, je displej. Šedá tiskárna TonerBenefit má dvouřádkový informační displej, zatímco černá MFC-L2732DW modernější dotykový. Dotykový displej zbavil tiskárnu většiny tlačítek. Její design působí čistě a je přehlednější.

Se kterým displejem se ale pracuje lépe, je otázkou osobní preference. Někdo dává přednost dotykovému, jiný má radši klasická tlačítka. Na dotykovém displeji se některé ikony zdají příliš malé a blízko u sebe, takže lidé s mohutnějšími prsty by mohli mít s ovládáním problém. I dvouřádková obrazovka má své mouchy, delší text někdy přesahuje limit displeje a usekne se.

U obou zařízení jsme v menu snadno našli funkce jako skenování do e-mailu, kopírování dokladů, hladina toneru, test tisku apod.

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Dotykový displej MFC-L2732DW.
Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Grafický informační displej MFC-B7715DW

Jinak mají tiskárny úplně stejnou konstrukci. S rozměry 410 mm x 398 mm x 318 mm a hmotností 12 kg není manipulace se stroji nijak obtížná. Toner i fotoválec se vyměňují zepředu, není tedy nutné se zařízením příliš pohybovat (např. odsouvat od stěny).

Obě zařízení mají všech pět vstupů na zadní straně. Jedná se o slot pro napájecí kabel, USB kabel, LAN kabel (tiskárna se dá připojit i přes Wi-Fi) a telefonní sloty LINE (použijte pro fax) a EXT. (phone extension).

Zklamala nás absence USB a SD portu. Z flash disku nebo SD karty si tak bohužel nic nevytiskneme.

Potěšily nás přehledné piktogramy. Snadno poznáte, jakou stranou papír do zařízení vkládat, jestli si tiskárna poradí se svorkami atd. Na šedé tiskárně TonerBenefit jsou piktogramy lépe čitelné, než na černém podkladu MFC-L2732DW. Každopádně je nemusíte složitě luštit jako hieroglyfy na jiných kancelářských zařízeních.

Manipulace s papírem

Jelikož jsou obě tiskárny určeny do kancelářského prostředí pro tisk většího objemu papíru, manipulace s papírem je velmi důležitým faktorem.

Obě zařízení mají jen 250 stránkový zásobník papíru. Z běžného 500 stránkového balení kancelářského papíru se nám tak na zbylou polovinu bude prášit. Dále je k dispozici 50 stránkový automatický podavač papíru (ADF), a aby toho nebylo málo i ruční podavač papíru.

U ručního podavače jsme se obávali, že vetší formáty papíru (např. A4) budou vypadávat, tiskárna si je ale sama přidrží.

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Přihrádka/zásobník papíru se dá celý vyjmout.

Obě multifunkční tiskárny dokážou zpracovat řadu formátů. (Více o formátech papíru se můžete dočíst v našem průvodci formáty papíru.)

 • 250 stránkový zásobník papíru pojme formáty: A4, Letter, A5, A5 (dlouhá hrana), A6 a Executive.
 • Do ADF se vejdou papíry o rozměrech A6 až A4.
 • Slot pro ruční podávání zvládá ještě užší listy, od formátu o něco menšího než A7 až po A4.

Díky tomu jsou zařízení vhodná i do prostředí, kde je potřeba tisknout netradiční formáty papíru. Například do ordinace pro tisk receptů. Jestli se bojíte, že menší formáty budete muset lovit kdesi v útrobách tiskárny, nemějte strach. Brother tento problém vyřešil elegantně – odklopitelnou částí tiskárny (viz fotografie níže).

Výstupní zásobníky jsou rozšířeny o obvyklá rozkládací ramena, na které jsme zvyklí.

Instalace a ovladače

Abychom tiskárny mohli využívat naplno, museli jsme nainstalovat přiložený software. Instalace je jednoduchá, přehledná a všechny instrukce jsou v češtině. Pokud instalační CD nemáte k dispozici, ovladače jsou ke stažení na stránkách Brother.

Po instalaci už žádné aplikace od Brotheru používat nemusíte. Na funkce, které nabízí černobílá laserová tiskárna, bohatě stačí zabudované ovladače Windows. V ovladačích najdeme možnosti jako tisk více stránek na jednu, vodoznak, kvalita tisku nebo nastavení formátu papíru.

Recenze tiskárna Brother černá šedá
Přehledný ovladač Brother iPrint and Scan poskytuje nejběžnější nastavení.

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Ovladač Windows nabízí komplexnější možnosti.

Tisk

Obě zařízení jsme podrobili několika tiskovým testům.

     1.Tisk 20 stránek běžného textu (jednostranně)

Obě zařízení tento úkol splnili do 38 vteřin, to znamená přibližně 32 str./min. – tedy dokonce o dvě stránky za minutu rychleji než uvádí výrobce.

     2. Tisk 6 grafických stran

Komplexněji pokryté stránky už trvaly déle. Zařízení je zvládla za 20 vteřin. Nutno podotknout, že tiskárny tohoto typu nejsou pro podobné úkony sestrojeny.

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Test tisku proběhl úspěšně.

     3. Test úsporného režimu

K úspornému režimu se dostanete přes Windows ovladač.

Ctrl + P ► Vlastnosti ► Upřesnit… ► Toner Save Mode ► On/Off

Jeho používáním si zajistíte významnou úsporu toneru – to se vyplatí obzvlášť při vysokém objemu tisku. A jaká je daň na kvalitě? Popravdě jsme si na první pohled rozdílu ani nevšimli. Malé tečky vynechaného toneru jsme objevili až při bližším zkoumání. Text působí o trochu světleji, ale není méně ostrý než v běžném režimu.

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Aktivovaného úsporného režimu si na první pohled ani nevšimnete.

    4. Test tisku z telefonu

Android: Pro tisk ze zařízení s operačním systémem Android je třeba stáhnout oficiální aplikaci Brother iPrint & Scan. Je k dostání zdarma na GooglePlay a nabízí snadnou instalaci i používání. Podporuje všechny běžné formáty souborů.

iOS: Ani při testu iPhonu jsme se nesetkali s žádným problémem. Díky zabudované funkci Apple Print není nutno stahovat žádné aplikace.

Kopírování

Kopírka je středem každé kanceláře, ani ta se tak nevyhnula testům.

1. Test rychlosti kopírování

K testování jsme použil 20 textových stran, které jsme vytiskli v předešlé zkoušce. Obě multifunkce je kopírovali přibližně jednu minutu – za nás slušný čas.

Listy se vkládají do automatického podavače (kapacita: 50 stránek) a poté procházejí průtahovým skenerem.

2. Test kopírování dokumentů

Multifunkční tiskárny nepostrádají ani praktickou funkci kopírování ID. Ta využívá plochý skener. Občanku (atp.) stačí v průběhu otočit na druhou stranu – tiskárna uživatele sama navede. Také si musíte dávat pozor, abyste ji umístili na správné místo, jinak bude oříznuta.

Na dotykovém displeji u černé tiskárny Brother MFC-L2732DW se k funkci musíte proklikat, zatímco šedá TonerBenefit má samostatné tlačítko. 

Skenování

Ovladač Brother iPrint&Scan nabízí zajímavé skenovací nastavení. Mezi základní volby patří velikost dokumentu, nastavení barev (barevně/černobíle) a rozlišení.

Když klikneme na „Další nastavení“, najdeme pokročilejší možnosti jako: automatické otočení snímku (v závislosti na textu), výplň hrany, vynechání určité barvy nebo černobílá korekce rozmazaných znaků.

Dokumenty se vkládají do automatického podavače nebo na sklo skeneru.

Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Ovladač Brother iPrint and Scan je na skenování špička.

Co se týče skenování, obě zařízení splňují, co bychom od kancelářské multifunkce očekávali. Kvalitní ostrý text, skenování  do e-mailu a jednoduchá manipulace.

Obvyklému černému pruhu jsme se při skenovaní tlustších knížek bohužel neubránili.
Recenze tiskárna Brother TonerBenefit černá šedá
Kvalitně, ostře naskenovaná stránka.

Závěr

Jak vidíte, zásadním rozdílem mezi zařízeními jsou náklady na tisk.

Brother MFC-B7715DW z řady TonerBenefit je naším definitivním vítězem. Téměř 3x nižším nákladům na stránku těžko konkurovat. Obzvlášť když se jedná o zařízení určené do vytíženého pracovního prostředí. Vyšší počáteční investice je při vetším objemu tisku zanedbatelná. Pokud tisknete 1.000 stran měsíčně, vrátí se vám do 4 měsíců. Také se jedná o stroje konstruované pro spolehlivý a dlouhodobý provoz. O svůj počáteční vklad se tak nemusíte bát, ani pokud tisknete skromněji.

Brother s řadou TonerBenefit prostě ukázal, že dokáže kvalitu, na kterou jsme zvyklí, obléci do ještě ekonomičtějšího kabátku. 

4 komentáře: “Recenze nové řady tiskáren Brother TonerBenefit | Duel brotherů”