Historie tisku | První tiskárna a první výtisk na světě

Kdy vznikla první počítačová tiskárna a byla vytištěna první stránka? Co vše vzniku tiskárny, jak ji známe dnes, předcházelo? A jaké příběhy s sebou historie vzniku tiskárny nese?

Vývoj tiskových řešení v HP, 70. léta 20.století

Gutenberg a vynález knihtisku

Přeskočme Mezopotámii a kamenné destičky, i když jejich podíl na vzniku tisku nemůžeme a nechceme zapřít. Pojďme ale trošku dále. Předchůdcem počítačové tiskárny a praotcem veškerého tisku je nepochybně vynález knihtisku. Ten na svět přivedl Johann Gutenberg v 15. století, konkrétně v roce 1440. Jak? Upravil lis na víno. To zní tak prostě, že. Nicméně, v době bez „youtubových guru“ a nespočet „diy, vyrob si sám“ videí…napadlo by nás to?

Nový stroj slepé Countess, aneb jak vznikl psací stroj

Jak vznikl psací stroj, první tiskárna na světě
Novela Nový stroj slepé Countess.
Zdroj: Penguin Random House

Dalším krůčkem blíže k tiskárně, jak ji známe dnes, byl vznik psacího stroje. Koncept byl patentován kolem roku 1714, kdy tak učinil angličan Henry Mill. Avšak k jeho sestrojení a uvedení do provozu došlo až v roce 1808. Tento úspěch se připisuje italskému vynálezci Pallegrinu Turri. Jeho hnacím motorem byla touha sestavit psací stroj pro svou slepou přítelkyni
Countess Carolinu.

Inspirována korespondencí mezi Pallegrinem a Countess, vznikla v roce 2010 novela s anglickým názvem: The Blind Contessa’s New Machine (Nový stroj slepé Countess). Jejím autorem je Carey Wallace a její předlohou byly právě okolnosti vzniku psacího stroje. Milostný příběh v knize je však pouze fikce či představivost autora. Žádné reálné důkazy nebo náznaky, že vedli milostný poměr, totiž neexistují.

Charles Babbage a jeho 150 letý design

První navržená počítačová tiskárna byl mechanicky poháněný aparát, který si Charles Babbage sestavil pro svůj analytický stroj (počítač) začátkem 19. století. Jeho návrh byl přiveden k životu až kolem roku 2000, tedy o 150 let později, a vystaven v Muzeum vědy v Londýně.

Analytický stroj Charlese Babbage
Zdoj: commons.wikimedia.com

První tiskárna vznikla pro Olympijské hry v Tokiu díky společnosti Epson

V roce 1964 svět poprvé spatřil miniaturizovaný tisk, a to v podobě Tisku časomíry. Tento stroj vznikl pro Olympijské hry v Tokiu a je první opravdovým předchůdcem tiskárny, jak ji známe dnes. O 4 roky později byla na trh uvedena první kompaktní digitální tiskárna na světě. Dostala název EP-101. Její úspěch udělal v roce 1975 ze Shinshu Seiki Co. společnost Epson a započala výroba dalších modelů.

EP-101, tiskárna, která dala jméno společnosti Epson.
Zdroj: commons.wikimedia.com

Xerox přichází s první laserovou tiskárnou na světě

Výzkumný pracovník Gary Starkweather během svého působení ve společnosti Xerox vynalezl první laserovou tiskárnou na světě. Ta vznikla na základech Xerox 7000, a to v roce 1969. Avšak v rámci zachování dobrého byznysu dal Xerox tento vynález na několik let k ledu, aby neohrozil své tržby. Na trh byla tato laserová tiskárna uvedena až v roce 1977 a dostala název Xerox 9700.

Xerox přichází na trh s první laserovou tiskárnou v roce 1977.
Zdroj: xeroxnostalgia.com

Hewlett-Packard (HP) uvádí první inkoustovou tiskárnu vůbec

První inkoustová tiskárna byla představena roku 1976 společností HP, avšak na svůj úspěch si musela počkat až do roku 1984. V tomto roce HP uvedlo svou první laserovou tiskárnu HP LaserJet a první termální inkoustovou tiskárnu HP ThinkJet. Mezitím přichází v roce 1979 na trh se svou první tiskárnou také značka Canon.

Na konci 90. let HP představuje tiskárnu DeskJet, jejíž pořizovací cena je $1000. Tím se, dříve nepopulární, inkoustové tiskárny stávají první masově prodávanou tiskárnou vůbec.

Jeden komentář: “Historie tisku | První tiskárna a první výtisk na světě”