Jak nejlépe vytisknout fotky z dovolené?

Fotíme daleko víc než v dřívějších dobách, jelikož fotoaparát je dnes součástí každého mobilu. To ovšem způsobilo, že máme zahlcené telefony fotkami, které si sotva občas promažeme a už vůbec si fotky nenecháváme vyvolávat. A není to škoda? Vždyť už dneska nemusíme chodit do fotolabu, ale můžeme si je vytisknout z pohodlí domova či kanceláře.

Zdroj: Pixabay.com

Fotografování a vyvolávání fotek je daleko dostupnější a jednodušší než dříve

Dříve jste potřebovali na pořízení krásné fotky dobrou zrcadlovku. Dneska vám postačí obyčejný mobil. Fotky si stáhnete do počítače, popřípadě upravíte a vytisknete. Je to tak jednoduché, že to zvládne každý. Navíc tím, že si fotky sami vyvoláte, zbavíte se nepříjemného pocitu, že se na vaše fotky díval úplně někdo cizí.

Na co se zaměřit při výběru fototiskárny?

Při výběru fototiskárny se zaměřte především na kvalitu a formát. Ostrost tisku, kterou udává především hodnota rozlišení DPI a rozsah barev neboli barevný gamut, jsou hlavním měřítkem kvality tisku. Parametry těchto obou výše jmenovaných by měly být pro tisk kvalitních fotek na vysoké úrovni.

Jaká tiskárna je nejlepší pro tisk fotek?

Dnes již téměř na každé tiskárně vytisknete fotku, ale jde o to v jaké kvalitě. Nejlepší variantou jsou inkoustové nebo termosublimační tiskárny. Při jejich výběru by jste se měli zaměřit na tzv. fototiskárny, které jsou navržené právě pro tento účel. Mají funkce, které běžné tiskárny nemají jako například to, že mají jednoduchý editor pro rychlou základní úpravu fotek. Laserová tiskárna se na tisk fotek příliš nepoužívá.

Zdroj: Pexels.com

Klasická inkoustová tiskárna nebo specializovaná inkoustová fototiskárna?

Jak jsme již výše uvedli, fotky vytisknete v podstatě na kterékoliv inkoustové tiskárně. Klasická inkoustová tiskárna má však oproti té specializované méně barev. Zatímco ta inkoustová má většinou čtyři základní barvy jako azurovou, purpurovou, žlutou či černou, specializovaná inkoustová fototiskárna je rozšířená o další speciální barvy jako je tyrkysová, červená, zelená nebo šedá případně jiné. Vytištěná fotografie se tak díky široké škále barev, může stát věrnou kopií zachycené reality.

Nebo snad termosublimační tiskárna?

Pokud stojíte o fotky, které jsou opravdu kvalitní a barvy na nich odolají veškerým okolním vlivům jako je UV záření nebo vlhkost, zvolte tiskárnu termosublimační. Tyto tiskárny naleznete ve většině grafických či fotografických studiích. Zde se jako náplň používají barevné pásky, které vzhledem k zahřání na vysokou teplotu, změní své skupenství na plynné a přenesou se z pásky na papír. Tyto tiskárny se vyrábí v mnoha velikostních variantách od formátu A4 až do velikosti A6. Jejich nespornou výhodou je tedy jejich nízká váha a rozměry, díky kterým je tiskárna lehce přenosná.

Jak ušetřit na tisku fotografií?

Je jasné, že tisk fotek je nákladnější než tisk běžných dokumentů. Naštěstí u inkoustových tiskáren existuje systém, který šetří náklady na inkoustové náplně. Jedná se o tzv. tankový systém. A jak přesně funguje? Namísto cartridgí obsahuje tiskárna nádržky na inkoust, které se doplňují z k tomu příslušných lahviček. Cena lahviček je mnohem nižší než jsou vyměnitelné cartridge a snižuje náklady až od 70% na inkoust.

O tom, jak snížit celkově náklady na tisk se dozvíte v našem článku zde.

Jaký papír zvolit pro tisk fotografií?

Výběr papíru pro tisk fotografií je klíčový. Zvolený papír má vliv na barevnou sytost a ostrost vyvolaných fotek. Běžný kancelářský papír tedy není pro tisk fotografií vhodný. Takový papír má jinou savost, než se kterou se při tisku fotek počítá a zbytečně na něj vyplýtváte větší množství inkoustu, což by u správně zvoleného papíru nebylo nutné. Navíc výsledek nejspíše nebude tak ostrý, jak jste zamýšleli. Z tohoto důvodu si můžete vybrat z různých druhů fotopapírů – lesklé, matné, nažehlovací, oboustranné atd.

Stále si nevíte rady s výběrem fototiskárny?

Pokud si ani po přečtení tohoto článku nejste jisti s výběrem vhodné tiskárny, kontaktujte naše kolegy, kteří vám rádi poradí.