Jaká je životnost náplní v tiskárně?

Chcete si pořídit novou tiskárnu? Pak by jste se měli zamyslet nad náplněmi, které do ní budete muset pořizovat. Bohužel se často stává, že nový toner musíte vyměnit dřív, než vytiskl stěží polovinu deklarovaného množství stránek. Víte, jaká je životnost náplně v tiskárně?

Proč je životnost náplně kratší než výrobce uvádí?

Životnost toneru a inkoustu se udává dle počtu stránek, které nová náplň vytiskne při 5 % pokrytí stránky formátu A4. Dokážete si představit, jak vypadá stránka pokrytá tiskem z 5 %? Pro názornou představu, toner, který má mít kapacitu 3000 stran, toto množství vytiskne při 5 % pokrytí. Tyto údaje lze vyčíst na obalech náplní, a aby se mezi sebou daly porovnávat, mají jednotnou normu, kterou dodržují všechny výrobci náplní. Bohužel realita je často taková, že běžný dokument, například celá potištěná stránka A4, pokrývá při tisku spíše až 10-15 % strany. Často tedy bývá jeho skutečná životnost nižší než uvádí výrobce.

Životnost náplně závisí na tom, co tisknete

Životnost toneru se odvíjí od toho, co tisknete. V případě, že budete tisknout fotografie a barevné obrázky, které dosahují až 100 % pokrytí strany, kapacitu toneru vyčerpáte daleko dříve, než je uvedený počet stránek od výrobce. Namísto 3000 výtisků z toneru vytěžíte například pouze 100 fotografií či barevných obrázků.

Mohu životnost náplní nějak ovlivnit?

V běžném životě lze životnost náplní ovlivnit tím, jak s nimi zacházíme. Jaké jsou hlavní vlivy na jejich životnost?

  • Typ tiskárny – dokumenty raději tiskněte na laserové, zatímco obrázky na inkoustové tiskárně.
  • Druh papíru – papíry různých gramáží mají rozlišné nároky na množství použité náplně.
  • Pokrytí stránky tiskem – bývá mnohdy vyšší než je uvádí výrobce.
  • Kvalita tisku – jakou předvolbu tisku zvolíte je na vás. Čím vyšší kvalita, tím více náplně.
  • Časté vypínání a zapínání tiskárny – po každém zapnutí tiskárna provádí kalibraci a čištění, při čemž dochází k částečné spotřebě náplní.
  • Stáří tiskárny – starší typy tiskárny vzhledem ke svému opotřebení mnohdy vyžadují více náplní než nové stroje.

Originální versus kompatibilní náplně

Náplně do tiskáren jsou různé, můžete zvolit buď ty, od originálních výrobců nebo jejich „náhražky“, tzv. kompatibilní. O jejich výhodách či nevýhodách si můžete přečíst v jiném z našich článků. Kapacita těchto náplní bývá stejná, rozdíly jsou ovšem v jejich ceně.

S předplatným Instant Ink platíte pouze za vytištěné stránky

Ještě jste o ní neslyšeli? Se službou Instant Ink, kterou si můžete předplatit u HP tiskáren, již nemusíte řešit co tisknete, jelikož platíte pouze za vytištěné stránky. Je jedno jestli tisknete běžný dokument či fotografii, za obě platíte stejně. V případě, že máte navíc tiskárnu s HP+ funkcí, můžete dostat až 6 měsíců náplní zdarma. Více o této službě v našem článku.