Laserová nebo inkoustová tiskárna | Jak vybrat správnou tiskárnu?

Je pro vás lepší laserová nebo inkoustová tiskárna? Která technologie zvládne lépe vytisknout kvalitní a dobře čitelný text? Jakou tiskárnu zvolit, když chcete tisknout obrázky, prezentace, fotky a další barevné obrázky ve vysoké kvalitě? Pojďte se s námi mrknout na přednosti a nedostatky laserové a inkoustové tiskárny, ať si vyberete tu správnou.

Laserová tiskárna

Technologie tisku laserové tiskárny spočívá v zafixování textu do papíru pomocí složité optiky, vodivého a zažehlovacího válce. Chybět samozřejmě nesmí kvalitní toner.

Výhody a nevýhody laserové tiskárny

Laserová tiskárna je rychlá a text tiskne na výbornou. Dobře čitelný a ostrý dokument vytiskne za chviličku a v prvotřídní kvalitě. Pořizovací cena laserových zařízení je vyšší než u inkoustových, ale odvděčí se vám nízkými provozními náklady.

Dnešní „laserovky“ zvládnou i barevný text bez problému. Avšak u tisku barevných fotografií uvidíte znatelný rozdíl v kvalitě oproti tiskárnám inkoustovým. Laserová tiskárna kvalitu fotografií tak jako „inkoustovka“ neumí. Nicméně pokud tisknete pouze barevné dokumenty s ilustračními obrázky, u kterých nepotřebujete vysokou kvalitu, bohatě vám laserová tiskárna poslouží.

Tisknete pouze text, obrázky nebo formát A3?

Inkoustová tiskárna

U tisku na inkoustové tiskárně dochází k nanesení mikroskopických kapiček inkoustu přímo na papír a to bez zafixování barvy.

Inkoustová tiskárna je pomalejší, tisk tak trvá déle. Požadujete-li rychlý výtisk mnohostránkového dokumentu, nebudete nadšeni vy ani vaše tiskárna.

Zato u barevného tisku obrázků a fotografií se můžete spolehnout na mnohem vyšší kvalitu než u laserové technologie. Nízké pořizovací náklady jsou vyváženy vyššími provozními náklady, což je daň také za kvalitní barevný výtisk.

Do kanceláře

Tisknete v práci hodně textu a různých dokumentů – ať už barevných nebo černobílých? Laserová tiskárna je vám ušitá na míru. Specializujete-li se na velkoformátové výtisky nebo fotografie, určitě volte speciální zařízení přizpůsobené na tyto účely. Ani multifunkční A3 tiskárna nezvládne vytisknout plány a výkresy jako plotr.

Vybavit firmu kancelářskými stroji může být finanční oříšek. Mrkněte na firemní tiskárny bez počáteční investice. Postarají se o sebe samy, abyste se nemuseli trápit s docházejícími barvami, nedostatkem papíru nebo poruchami.

Do domácnosti

Potřebujete ostrý text a nic víc? Vsaďte opět na laserovku. Pokud ale tisknete především rozvrhy, úkoly, obrázky a fotky, přemýšlejte raději nad inkoustovou tiskárnou.

Laserová tiskárna poslouží v kanceláři i doma.

Funkce vaší ideální tiskárny

Nezapomeňte zvážit, jaké tiskové úlohy a funkce od tiskárny očekáváte. Chcete jen tisknout nebo máte sem tam potřebu něco oskenovat či okopírovat? Chtěli byste tisknout z mobilu? Při výběru nové tiskárny sledujte její specifikaci. Toužíte jednou pro vždy zmáknout správu všech tiskáren a mít všechna data uložená na jednom místě v digitální podobě? To umí například Software Optimidoc, který je takovou digitální kanceláří pro firmy i jednotlivce.