HP představuje inovativní řadu velkoformátových fototiskáren DesignJet Z

Na letošním veletrhu FESPA představila společnost HP svoji novou sérii velkoformátových tiskáren HP DesignJet Z.

Za loňský rok bylo pořízeno přes 1.200.000.000.000 fotografií [1]. Se stoupající oblibou focení stoupá i poptávka po profesionálních fotografických tiskárnách. Trh s velkoformátovým tiskem tak v roce 2017 vzrostl o 7 % [2] a HP nechce zůstat pozadu.

Zařízení série HP DesignJet Z6 a HP DesignJet Z9+ jsou vybaveny řadou inovativních technologií, které zlepšují jak kvalitu, tak rychlost a jednoduchost používání. Tiskařům, maloobchodníkům i kreativcům mohou nové stroje nabídnout převahu nad konkurencí.

Jedním z příslibů obou sérií je vyšší kvalita tisku a zároveň snížení počtu potřebných inkoustových náplní – to se promítá do snazší údržby a nižších nákladů.

Mezi další novinky patří např. vertikální řezačka nebo působivý systém Dual Drop; podrobněji si je rozebereme níže. Nejdříve se ale podívejme na jednotlivé modely.

Modely řady DesignJet Z6

Tiskárny řady DesignJet Z6 jsou navrženy specificky pro uživatele a vývojáře GIS (Geografického informačního systému), ale poslouží každému, kdo potřebuje velkoformátové výtisky odolné proti vodě a blednutí. Zařízením stačí k chodu jen 6 inkoustových náplní (v minulosti to bylo 8): azurová, purpurová, žlutá, matná černá, fotografická černá, chromatická červená. Nedělá jim problém gramáž médií od 80 g/m2 až po 500 g/m a tisknou v přesvědčivém rozlišení 2400×1200 pixelů.

HP DesignJet Z6 24″ PostScript (Dostupný od 1.6.2018)

Nejkompaktnější z řady Z6, přesto s šířkou role 610 mm nikoho neurazí. Lesklý papír A1 potiskne při nejvyšší kvalitě tisku za 3,7 minuty. Pokud máte naspěch, v normální kvalitě stihne stejný úkol za 1,4 minuty. Více o produktu HP DesignJet Z6 24″ PostScript.

HP DesignJet Z6 44″ PostScript (Dostupný od 1.6.2018)

Další model pojme téměř dvakrát širší formát papíru než předešlý (1118 mm). Také je o poznání rychlejší – lesklý papír A1 v nejlepší kvalitě: 3,2 str./min. A1 v normální kvalitě: 1,1 str./min.

Ideální člen do svižnějšího týmu. Více o produktu HP DesignJet Z6 44″ PostScript.

HP DesignJet Z6 44″ PostScript s vertikální řezačkou (Dostupný od 1.7.2018)

A konečně se dostáváme k vlajkové lodi série Z6. Parametry se podobá modelu HP DesignJet Z6 44 “ PostScript, má ale dvě funkce navíc, které ho posunují o level výše. Jedná se o druhý zásobník na roli s inteligentním přepínáním rolí a naprostou novinku – zabudovanou vertikální řezačku.

Vodorovná řezačka není nic neobvyklého, HP ale jako první představuje vertikální řezačku (V-Trimmer). Ta upravuje šířku role už při tisku a urychlí tak proces postprodukce až o 20 % (podle průzkumů HP). Více o produktu HP DesignJet Z6 44″ PostScript s vertikální řezačkou.

 HP DesignJet Z6 44 " PostScript s vertikální řezačkou
Nejluxusnější model řady Z6 – HP DesignJet Z6 44″ PostScript s vertikální řezačkou

DesignJet Z9+

Řada Z9+ cílí na uživatele, kteří chtějí svým klientům dopřát nepřekonatelný fotografický tisk. Přesně to nové technologie HP Pixel Control a Dual Drop nabízejí (podrobnější informace níže). Obě zmíněné technologie ovládají i tiskárny řady Z6. Řada Z9+ ale pracuje z 9 inkoustovými náplněmi (azurová, purpurová, žlutá, matná černá, fotografická černá, chromatická červená, chromatická zelená, chromatická modrá, šedá) a volitelným zesilovačem lesku.

Velikosti modelů, gramáž podporovaných medií a rozlišení tisku jsou stejné jako u Z6.

HP DesignJet Z9+ 24″ PostScript (Dostupný od 1.6.2018)

Vysoká kvalita výtisků se pochopitelně podepisuje na rychlosti produkce. Tisk v nejvyšší možné kvalitě na lesklém papíru A1 tak může trvat až 8,1 minut.

Skvělá volba do menších až středních fotografických studií. I s tímto cenově nejdostupnějším modelem se můžete spolehnout, že vaše výtisky budou vyčnívat nad konkurencí. Disponuje stejnými revolučními technologiemi jako luxusnější produkty řady DesignJet Z. Kvalitou tak předčí i některé současné dražší stroje. Více o produktu HP DesignJet Z9+ 24″ PostScript.

HP DesignJet Z9+ 44″ PostScript (Dostupný od 1.6.2018)

„Zlatá střední cesta“ pro ty, kteří razí heslo „čím větší, tím lepší“. 1118 mm velkofromátovka Z9+ zvládne stejnou práci za 7,2 minut. Jediné rozdíly tedy najdeme v šířce a rychlosti tisku. Více o produktu HP DesignJet Z9+ 44″ PostScript.

HP DesignJet Z9+ 44″ PostScript s vertikální řezačkou (Dostupný od 1.7.2018)

Nejdražší model Z9+ je rovněž vybaven dvojitým zásobníkem papírových rolí a vertikální řezačkou. Pravděpodobně se jedná o nejlepší tiskové zařízení, které si fotografické studio v současnosti může dopřát. Tohle je přesně ta převaha nad konkurencí, o které HP mluví. Pokud si chcete získat a udržet klientelu spolehlivostí a kvalitou, jste na správné adrese. Více o produktu HP DesignJet Z9+ 44″ PostScript s vertikální řezačkou.

HP DesignJet Z9+ 44 " PostScript s vertikální řezačkou
Velkoformátová tiskárna HP DesignJet Z9+ 44 “ PostScript s vertikální řezačkou.

Nové technologie řady DesignJet Z

Na závěr si ještě pojďme podrobněji rozebrat technologie, kterými všech 6 nových velkoformátových zařízení disponuje.

HP Pixel Control

Dnešní tiskárny fungují na 125 let starém principu – obraz se rozdělí a zpracovává ve vrstvách. Nemáme tak žádnou kontrolu nad inkoustovými kombinacemi. Výsledkem můžou být méně kvalitní, neostré, rozmazané a mdlé výtisky.

HP Pixel control přináší první opravdový digitální tisk. Jak lze odvodit z názvu, barva je definována a kombinována na úrovni pixelů. Výsledkem jsou hlubší barvy, více detailu, kontrastu a hladší přechody. Kombinací nových HDNA tiskových hlav a HP Pixel Control se také snižuje počet potřebných inkoustů. U řady Z6 se počet inkoustů snížil z 8 na 6 a u řady Z9+ z 12 na 9.[3]

HP Pixel Control
Vlevo nová technologie HP Pixel Control, vpravo starý způsob tisku.

Dual Drop

Dual drop technologie je poháněna nejnovějšími tiskovými hlavami od HP. Tiskové hlavy HDNA (High Definition Nozzle Architecture)[4] jsou pokryty 2.400 tryskami na palec2. Jedna část trysek nanáší kapky o objemu 3 pl a druhá část kapky o objemu 7 pl (v minulosti měly všechny kapky stejný objem 6 pl). Tiskárna větší barevné plochy pokrývá 7pl kapkami a detaily 3pl. Výtisky tak mají  plynulejší barevné přechody a zároveň ostřejší detaily.

Dual drop
Trysky kapacitě 3 pikolitrů a 7 pikolitrů. (dual drop)
Single Drop
V předešlých modelech měli všechny 6 pikolitrů. (single drop)

Vertikální řezačka V-Trimmer

Zabudovaná vertikální řezačka řeže výsledný výtisk už v průběhu tisku.  Není tedy třeba ořezávat okraje plakátů či fotografií ručně.