Jak vybrat správný toner? | Originální, renovovaný nebo kompatibilní

Není toner jako toner. Na trhu můžete vybírat z široké nabídky originálních i neoriginálních tonerů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaký vybrat? Jde vám především o špičkovou kvalitu tisku nebo chcete ušetřit, ale přitom tisknout kvalitně a nepoškodit si tiskárnu?

Originální tonery

Originální tonery jsou skvělou volbou pro každého, kdo chce mít jistotu kvalitního černobílého i barevného tisku. Mají nízkou poruchovost a reklamací na ně je minimálně. Navíc si můžete být 100% jisti, že si s vaší tiskárnou budou rozumět. Pro výrobce tiskáren tvoří příjmy z prodeje originálních tonerů významnou část tržeb. Proto garantují jejich vysokou kvalitu a pro své tiskárny doporučují používat pouze originální tonery.

Za vysokou kvalitu si ovšem musíte připlatit. Cena originálního toneru bude vždy v porovnání s cenou alternativního vyšší. Pokud ale budete mít štěstí, můžete nakoupit i originální toner s výraznou slevou – a to třeba jen proto, že je v poškozené krabici, nebo mu krabice úplně chybí.

Originální tonery

Alternativní tonery

Při nákupu alternativních tonerů – ať již jde o renovované tonery nebo kompatibilní tonery, můžete významně snížit své tiskové náklady. Používání alternativních náplní nevidí výrobci tiskáren rádi. V minulosti se proto snažili ze záruk vyjmout tiskárny, ve kterých uživatelé používali alternativní náplně. Nutno ale říct, že tyto praktiky odporují jak americkému, tak evropskému právu. Záruku na tiskárnu byste ztratili jenom tehdy, pokud by se prokázalo, že reklamovaná závada byla způsobena pouze použitím neoriginálního toneru.

Alternativní tonery jsou vyráběny různými výrobci v různé kvalitě, proto si důkladně vybírejte výrobce i prodejce. Při rozhodování vám mohou pomoci zkušenosti od jiných uživatelů, nezávislé recenze, ale i poskytované záruky výrobců a prodejců. Určitě se zaměřte i na to, jakým způsobem řeší vámi vybraný prodejce reklamace toneru nebo případné problémy s tiskárnou.

Renovované tonery 

Renovovaný toner je, zjednodušeně řečeno, znovu naplněný originální toner. Jak taková renovace probíhá? Prázdná kazeta se nejprve rozebere a důkladně vyčistí. Následně se vymění veškeré opotřebované díly (fotocitlivý válec, stěrky, magnetický a nabíjecí válec) a kazeta se naplní novým tonerem na kapacitu odpovídající originálu. Po opětovném sestavení kazety se provádí testy kvality tisku. V případě, že jsou testy v naprostém pořádku, kazeta je zabalena do speciálního vzduchového obalu (podobného, jako má originální kazeta) a následně je vložena do krabice. Na krabici i tonerovou kazetu jsou nalepeny štítky s názvem a informacemi, pro kterou tiskárnu je tonerová kazeta určena.

Renovované tonery nabízejí srovnatelnou životnost i kvalitu tisku jako tonery originální – ovšem za předpokladu, že si vyberete renovovaný toner od prověřeného výrobce, který používá kvalitní tonerový prášek i komponenty a má s renovací zkušenosti. Rozhodně byste se měli vyhnout amatérsky plněným kazetám, které mohou vést například k úniku tonerového prášku a tím k poškození tiskárny. Oprava vás pak může stát mnohem víc, než kolik jste ušetřili nákupem renovovaného toneru.

Renovovaný toner šetří životní prostředí

Výhodou renovovaných tonerů je výrazně nižší cena v porovnání s originálními tonery. Stejně jako u originálního, i u renovovaného toneru máte jistotu, že si s vaší tiskárnou sedne, protože do ní dáváte toner, který tam patří. Ekologicky smýšlející spotřebitele navíc jistě potěší fakt, že při použití renovovaného toneru se tolik nezatěžuje životní prostředí, protože není nutné vyrábět nové tělo toneru.

Nevýhodou je, že vzhledem k manipulaci s tonerem – jeho rozebráním a opětovným složením, může být poruchovější než úplně nový výrobek.

Renovované tonery, které nabízíme na našem eshopu, pro nás vyrábí prověřený český výrobce. Za kvalitu těchto kazet ručíme, a nebojíme se proto na ně poskytnout rozšířenou záruku v délce 36 měsíců. V případě reklamace vám reklamovaný toner automaticky vyměníme za nový.

Kompatibilní tonery

Kompatibilní tonery jsou tonery, které vyrábějí jiní výrobci, než jsou výrobci samotných tiskáren. I když jsou kompatibilní tonery v porovnání s originály levnější, dejte si pozor na podezřele nízkou cenu. Ve většině případů odráží nízkou kvalitu. Použití nekvalitního kompatibilního toneru může vést k rychlejšímu opotřebení namáhaných součástí tiskárny (jako je třeba válec) a úsporu za toner budete muset investovat do oprav nebo výměny opotřebovaných částí tiskárny.

V našem obchodě nabízíme kompatibilní tonery pouze od několika prověřených výrobců. Tyto výrobce jsme si pečlivě vybrali a kvalitu jejich výrobků pravidelně důkladně testujeme. Můžete se proto spolehnout, že u nás koupený kompatibilní toner vám tiskárnu nepoškodí. Pokud byste byli nuceni u nás zakoupený kompatibilní toner reklamovat, vyměníme vám ho za nový. Stejně jako v případě renovovaných tonerů. Rovněž garantujeme, že v případě poškození vaší tiskárny u nás zakoupeným kompatibilním tonerem, vám tiskárnu zdarma opravíme.

Expirované náplně

Mezi nabídkami prodejců můžete narazit i na expirované cartridge. Je to další z možností, jak výrazně ušetřit. Ve většině případů se jedná o originální náplně s prošlou záruční lhůtu. Z toho důvodu se prodávají s velikou slevou, často ušetříte až 90% z původní ceny.

Stále nevíte?

Eco-friendly

Jestliže při nákupu tonerů kladete důraz především na ekologické hledisko, volte renovovaný toner.

Avšak i výrobci originálních tonerů mají vlastní recyklační programy a dbají na šetrnou likvidaci, která bere ohled na přírodu. Například v rámci programu HP Planet Partners můžete dát k recyklaci kazety HP i Samsung. Vrátit tonery výrobci k recyklaci můžete dle podmínek programu nebo to nechte na nás a my se o to postaráme.

Kvalita na prvním místě

Pokud si potrpíte na vysokou kvalitu a bezstarostný tisk, originální toner je trefa do černého. Můžete se být jisti, že poslední vytištěná stránka bude stejně kvalitní jako ta první. Také, že vaše tiskárna bude stále v perfektní kondici. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *