Recenze Brother DCP-1622WE | IT produkt roku 2017 pod lupou

Série ekonomických tiskáren Brother TonerBenefit nám ukázala, že nízké náklady na tisk nemusí být na úkor kvality. Dnes jsme si zaostřili na vlajkovou loď této řady – tiskárnu Brother DCP-1622WE.

Jako první bychom multifunkci rádi pogratulovali k vítězství v soutěži IT produkt roku 2017, kterou pořádá redakce časopisu Computerworld. V již 11. ročníku této soutěže získala první místo v kategorii tisková řešení. Porotci volili elektroniku se zajímavými funkcemi, jednoduchým ovládáním a v neposlední řadě i přijatelnou cenou.

Právě přijatelná cena je pro produkty TonerBenefit charakteristická. Například toner TN-1090 pro
DCP-1622WE stojí jen 590 Kč a dostanete z něj až 1.500 stran. Vytisknout černobílou stránku tak vyjde pouze na 0,39 Kč. U jiných tiskáren podobných parametrů se cena za stránku pohybuje okolo 1 koruny.

Více o technologii TonerBenefit si můžete přečíst v našem předešlém článku.

Samotná černobílá multifunkce DCP-1622WE je k dostání za 3.390 Kč. Cena za výtisk zní skvěle, jak se ale produkt roku osvědčil v praxi? 

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Tiskové řešení roku 2017 Brother DCP-1622WE.

Základní vlastnosti multifunkce Brother DCP-1622WE

Funkce: Tisk, skenování, kopírování
Displej: Dvouřádkový, 16 znaků
Technologie tisku: Laserová
Barevný tisk: Ne
Rychlost černobílého tisku: 20 str./min.
Cena za stránku: 0,39 Kč

Spotřební materiál

O výhodném toneru TN-1090 jsme se již zmínili. K ceně pouhých 0,39 Kč za stránku asi není co dodat. Škoda jen, že se prodává pouze 1.500 stránková verze. Dalším vyměnitelným spotřebákem je fotoválec. I ten je řešen ekonomicky. Optický válec Brother DR-1090 je k dostání za 495 Kč a má životnost až 10.000 stran (0,049 Kč/str.).

K oběma komponentům jsme se dostali snadno po odklopení víka tiskárny. Pohyblivé části tiskárny označené zelenou barvou nám značně usnadnily orientaci, vždy jsme věděli, kam sáhnout.

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Snadno přístupný spotřební materiál.
recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Vyměňování toneru i fotoválce je hračka.

Design

Další výhodou tiskárny Brother DCP-1622WE je její velikost. S rozměry 385 x 340 x 255 mm se bez problému vejde i na vytíženější pracovní stůl.

Při její nízké hlučnosti (50 dB – odpovídá hlasitosti ledničky) se uživatel nemusí bát, že by ho rušila.

Povrch multifunkce z černého plastu je pokryt přehlednými piktogramy, jak jsme u produktů Brother zvyklí. Nikdy se nám tak nestalo, že bychom dokument naskenovali nebo nakopírovali jinak, než jsme chtěli.

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Přehledné piktogramy pomáhají s umístěním papíru na skener i do zásobníku.

Displej

S dvouřádkovým informačním displejem se nám pracovalo výborně. Je doplněn několika tlačítky:

Klasické tlačítko pro menu, které se ovládá pomocí šipek ▲, ▼ a tlačítka OK.  Funkce skenování a připojení Wi-Fi mají samostatná tlačítka. V neposlední řadě multifunkce nabízí tlačítko kopírování dokladů, vypínací tlačítko a tlačítka pro přerušení a obnovení úloh – to pro nejběžnější operace naprosto stačí.

Tiskárna nenabízí pokročilejší funkce, menu je tak stručné a přehledné. Ke všem důležitým funkcím (kopírování, skenování do PC, test tisku) jsme se dostali v několika kliknutích.

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Přehledný displej se skvěle ovládá.

Vstupy tiskárny

Do elektriky se tiskárna zapojuje zezadu. S počítačem se dá propojit USB kabelem (není součástí balení, nutno dokoupit) nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Trochu nás zamrzelo, že se zařízení nedá zapojit přes ethernetový kabel, takže je vhodná spíše pro komornější počet uživatelů než do rozsáhlé firemní sítě.

Z flash disku nebo SD karty jsme si bohužel nic nevytiskli. Na druhou stranu tiskárna podporuje tisk z mobilních telefonů. Soubory se dají tisknout rovnou z Androidu pomocí aplikace Brother ePrint & Scan. Zařízení iOS mají tuto funkci zabudovanou (Apple AirPrint) – netřeba stahovat aplikaci. Jedinou podmínkou je, že tiskárna i telefon musí být připojené k stejné Wi-Fi síti.

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Tiskárna má vstup pouze na USB kabel a napájecí kabel.

Manipulace s papírem

Zařízení si poradí s papírem od A4 po B5. Gramáž médii by se měla pohybovat mezi 65 – 105 g/m2. Využití najde při potisku slabšího papíru (samopropisovací formuláře), běžného kancelářského papíru, ale silnější papír např. na letáky už jí dělá problém.

Do vstupního zásobníku se vejde jen 150 listů papíru. Od kancelářského zařízení bychom čekali o něco více, ale dá se s tím pracovat. Je trochu škoda, že se papír nevejde dovnitř zařízení a není chráněn proti prachu. To je však u tiskáren této cenové třídy běžné, avšak rameno je dostatečně stabilní a neviklá se.

Na obrázku níže si můžete všimnout šedého nástavce na papír A5 (na šířku). Ten je odnímatelný, jinak by se dvířka tiskárny nedala zavřít. Pokud si nevíte rady, jak ho nastavit, podívejte se na instruktážní video od Brotheru.

Výstupní zásobník pojme 50 listů. Rozkládací rameno zabrání výtiskům, aby lítaly po celé místnosti.

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Na odkrytý papír bohužel sedá prach.

Instalace a software

Na instalaci pomocí USB kabelu není nic složitého. Stačí jen propojit tiskárnu s počítačem a nainstalovat přiložené CD se softwarem (pokud CD nemáte, software je k dispozice na oficiálních stránkách Brother). Všechny instrukce jsou v češtině.

Pokud chcete zařízení nainstalovat přes Wi-Fi, proces je složitější – nejspíše budete potřebovat odborníka.

Ovladač Brother

S tímto ovladačem jsme byli naprosto spokojení. Je stejně přehledný jako displej tiskárny. Nic nechybí, nic nepřebývá. Nabízí tři druhy nastavení:

 • V základním jsme našli typické možnosti – formát papíru, rozlišení nebo oboustranný tisk.
 • V pokročilém se dá na výtisk přidat vodoznak nebo zapnout úsporný režim (doporučujeme – viz test úsporného tisku níže).
 • Tiskové profily jsou předvolby pro tisk. K šesti výchozím profilům (úspora papíru, úspora toneru, tisk brožury atd.) si samozřejmě můžete přidat vlastní. Představte si kolik práce vám to usnadní.
recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Základní nastavení
recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Pokročilé nastavení
recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Tiskové profily

Tisk

Tiskárnu jsme podrobili zátěžovým tiskovým testům. Kromě kvality a rychlosti tisku hodnotíme i snadné ovládání.

 1. Tisk 20 textových stránek – tiskárna Brother DCP-1622WE tento úkol splnila za necelou minutu. Tím dokonce předčila parametry, které uvádí výrobce ( 20str./min.).
 2. Tisk 6 grafických stránek – komplikovanější grafické stránky jí už ale daly zabrat. 6 listů tiskla 25 sekund.
 3. Test úsporného tisku – ovladač Brother nabízí možnost úsporného tisku, vytiskli jsme tedy jednu stránku běžně a druhou v úsporném režimu. Na první pohled jsme ani nezpozorovali rozdíl. Text je jen o trochu světlejší, ale stejně ostrý. Až při bližším zkoumání jsme si všimli malých bílých teček vynechaného toneru.
 4. Ovládání – snadné a intuitivní. Tisknout se dá z počítače nebo z telefonu. Na PC jsme si mohli vybrat mezi zabudovaným ovladačem Windows a ovladačem Brother. Na běžný kancelářský tisk stačí zabudovaný ovladač Windows. O Brother ovladači jsme se více rozepsali v předešlém odstavci. Přestože nabízí více možností než ten zabudovaný od Windows, je stejně přehledný.
recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Komplikovanější obrázkové stránky tiskne pomaleji.
recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Poznáte, která stránka je vytisknutá úsporně?

Skenování

Multifunkce má jen plochý skener. Je lemován přehlednými piktogramy, takže vždy víme, kam jaký formát papíru umístit.

Skenovat se dá rovnou ze zařízení nebo z PC pomocí programu Brother iPrint and Scan. Zatímco v programu od Brotheru jsme si mohli nastavit rozlišení, barvy, velikost dokumentů a další rozšířené možnosti, na tiskárně je na výběr jen formát, v jakém se sken uloží. Tedy buď jako obrázek (jpg.) nebo PDF. Naskenované dokumenty se ukládají do složky Obrázky.

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Zařízení sice tiskne jen černobíle, ale skenování v barvách mu nedělá problém.

Kopírování

Chybějící průtahový skener samozřejmě zpomaluje proces kopírování. Dokumenty se musí vkládat po jednom, takže se nejedná o ideálního pomocníka, pokud je třeba nakopírovat větší objem dokumentů.

U kopírování už displej nabízí více možností než pro tisk a skenování. Můžeme si vybrat kvalitu kopií, jas, kontrast, soutisk (až 4 stránky na jeden list) a zvětšení/zmenšení originálu.

Nechybí ani funkce kopírování dokladů. Má samostatné tlačítko, takže je snadno dostupná. Dokument stačí položit do pravého horního rohu skeneru a po instrukci na displeji tiskárny ho otočit.

recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Bez kopírování dokladů bychom se neobešli.
recenze tiskárny Brother DCP-1622WE IT produkt roku
Kopírovat dokumenty nikdy nebylo jednodušší.

+Hlavní výhody

 • Velmi nízké náklady na tisk (0,39 Kč/str.)
 • Možnost připojení Wi-Fi
 • Kompaktní rozměry
 • Rychlý tisk
 • Jednoduché ovládání

Nedostatky

 • Na papír v zásobníku se práší
 • O něco vyšší pořizovací cena
 • Nelze připojit přes síťový kabel
 • Nižší kapacita zásobníků

Závěr

Multifunkční tiskárna Brother DCP-1622WE si své ocenění rozhodně zaslouží. Inovativní funkce sice nejsou její silná stránka, ale v jednoduchém ovládání a ceně je jednička.

Uplatní se v menších až středních kancelářích, ale i u živnostníků a v domácnostech. Jedná se o levnější zařízení, a tak nemá průtahový skener s automatickým podavačem. Není tedy vhodná pro kopírování většího množství dokumentů.

Pokud hledáte zařízení do vytíženějšího pracovního prostředí, zkuste výkonnějšího člena rodiny TonerBenefit  Brtother MFC-B7715DW.

Jeden komentář: “Recenze Brother DCP-1622WE | IT produkt roku 2017 pod lupou”