Recenze Brother MFC-T910DW | Tiskárna s tankovým systémem

První tiskárnu s tankovým systémem představila v roce 2014 společnost Epson. Tankové tiskárny se brzy staly hitem a na vlně popularity se svezli i další výrobci jako Brother, Canon nebo HP. Dnes jsme si posvítili na žhavou novinku od Brotheru – model MFC-T910DW.

Co vlastně znamená tankový systém ? Především velkou úsporu peněz. Tankové tiskárny jsou vybaveny nádržkami, do kterých si majitel náplň dolévá sám ze speciálních lahviček s inkoustem. Ty jsou mnohem levnější než klasické cartridge. Přidejte k tomu tisk kvalitních fotografií a nikdo se nemůže divit, že tankovky vzaly domácnosti útokem.

Multifunkční tiskárna Brother MFC-T910DW je k dostání již od 6.890 Kč. Podívejte se, jak se nový přírůstek řady TonerBenefit Plus osvědčil v praxi. 

Základní vlastnosti Brother MFC-T910DW

Funkce: Tisk, skenování, kopírování, fax
Displej: Barevný LCD
Technologie tisku: Inkoustová
Barevný tisk: Ano
Rychlost tisku (ČB / B): 6 / 5 str./min.
Cena za stránku: 0,04 Kč

Co jsme našli v balení

Balení obsahuje tiskárnu, napájecí kabel, uživatelskou příručku, návod k instalaci, instalační CD a lahvičky s azurovou (cyan), purpurovou (magenta) a žlutou (yellow) – každá slibuje až 5.000 výtisků. Lahvičky s černou náplní mají vyšší objem (6.500 výtisků) a jsou v balení dvě.

Výrobce nezapomněl přibalit ani telefonní kabel, tiskárna totiž dokáže i faxovat.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW
Tiskárny s tankovým systémem jsou v domácnostech oblíbené.

Instalaci zvládne i laik

Pro úspěšnou instalaci se stačí řídit přiloženým návodem v češtině. Nejdříve vysunete hlavní zásobník papíru a vložíte do něj 80g papír Navigator. Potom tiskárnu zapojíte do elektřiny (vstup najdete na levé straně zařízení). Dále už jen stačí následovat pokyny na barevném LCD displeji. Nejprve nás tiskárna vyzvala k zadání data a času. Poté se na displeji zobrazila názorná ukázka, jak otevřít nádržky a naplnit je inkoustem.

Při plnění nádržek nevznikl žádný nepořádek, nemusíte se tedy strachovat, že si nenávratně ušpiníte podlahu. Nezapomeňte před procesem odšroubovat víčko a sloupnout z hrdla ochranou fólii. Potom, co jsme postupně naplnili všechny nádržky, tiskárna přibližně 6 minut nasávala inkoust do svých tiskových hlav.

Celá instalace netrvala ani 15 minut a multifunkce byla připravena k tisku.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - test tisku
Testovací stránka po úspěšné instalaci.

Neobvykle elegantní design

Tiskárna na nás udělala dojem hned na první pohled. Předešlé tankovky totiž nepůsobily zrovna esteticky. Brother MFC-T910DW rozhodně nebude v interiéru jako pěst na oko.

Zařízení lze k počítači připojit pomocí USB, ethernetu nebo Wi-Fi. My jsme zvolili USB kabel – ten není součástí balení, jak už to u bezdrátových tiskáren bývá. Možná vám doma nějaký zbyl po starším modelu nebo si ho budete muset dokoupit.

Ale kam s ním? Na povrchu tiskárny jsme našli vstupy jen pro fax a napájecí kabel. Chvíli jsme si lámali hlavu, než jsme si všimli nálepky na pravé straně zařízení. Ta ukazuje, že se k USB a síťovému vstupu dostaneme po odklopení víka tiskárny. Část kabelu tak zůstane vevnitř a zbytek vede kanálkem ven.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - USB samolepka
Výraznou nálepku se nám podařilo přehlédnout.
Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - kabely
Kabely jsou z části schované uvnitř tiskárny.

Porty tiskárny

Na fotce níže si vedle napájecího kabelu na pravé straně tiskárny můžete všimnout i dvou telefonních portů. Tiskárna je totiž prvním model v sérii InkBenefit Plus, který umí faxovat.

Díky USB portu (vlevo zepředu) jsme si několik souborů vytiskli rovnou z flashky. Vzhledem k tomu, že je multifunkce skvělá pro tisk fotografii, by byla fajn i čtečka SD karet. Tu nám bohužel Brother nedopřál.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - fax
Do elektriky se tiskárna zapojuje zleva.

Inkoustové nádržky

Inkoustové nádržky jsou navrženy mnohem lépe než u jiných tankových tiskáren. Brother MFC-T910DW je má zabudované zepředu, takže po stranách nepřekáží a jsou snáze přístupné. Vždy mrknutím oka můžeme zkontrolovat, kolik inkoustu zbývá. Ne že bychom ho při kapacitě přes 5.000 stran museli doplňovat často.

Pokud máte doma malé děti, nemusíte se bát, že by se k inkoustu v nádržce dostaly. Lahvičky s inkoustem ale doporučujeme skladovat na dětem nepřístupném místě.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - náplně
Inkoustové nádržky jsou vyřešeny lépe než u jiných modelů.

Displej

Brother MFC-T910DW má barevný LCD displej. Není dotykový, takže je doplněn řadou tlačítek. Jsou v angličtině, ale měla by být srozumitelná i neangličtinářům. Jedná se o tlačítka FAX (nastavení faxu), SCAN (nastavení skeneru), COPY (nastavení kopírky), PHOTO/WEB (skenovaní na web), šipky pro navigování v menu atd.

S displejem se nám pracovalo perfektně, reagoval rychle a nebyl problém najít žádnou důležitou funkci.

Hluk

Tiskárna pracuje potichu, její hlasitost 50 dB odpovídá vlahému letnímu deštíku. Víc nás rušil zvukový efekt při stisknutí jakéhokoliv tlačítka. Naštěstí se dá v nastavení ztlumit a pro práci v rušnějším prostředí i zesílit.

Manipulace s papírem

Multifunkce pojme papír o maximální šířce A4. Protože se jedná o fotografickou tiskárnu, dokáže pracovat s listy o různé gramáži a povrchové úpravě. Je vybavena dvěma zásobníky papíru a automatickým podavačem (ADF).

Dva zásobníky jsou obrovská výhoda. V jednom můžete mít běžný kancelářský papír a v druhém fotopapír. Tiskárně ale musíte říct jaký papír (formát, druh) v jednotlivých zásobnících má. Standardní zásobník se v nastavení tiskárny jmenuje „zásobník #1“, víceúčelový „DP“.

Standardní zásobník (zásobník #1)

Se standardním hlavním zásobníkem jsme se setkali už v prvním kroku instalace tiskárny. Má kapacitu přibližně 150 stránek – záleží také na gramáži. Zvládne formáty od A4 po malou poštovní obálku a gramáž 64 g/m2 (průpisový papír) až 220 g/m(kvalitní fotopapír). Pokud je papíru v zásobníku málo, tiskárna může mít problém ho nabrat. Tento zásobník doporučujeme naplnit běžným kancelářským papírem.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - zásobník 1
Piktogramy nám pomohly umístit papír správně.
Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - zásobník 2
Na listy se nebude zbytečně prášit.

Víceúčelový zásobník (DP)

Víceúčelový zásobník neboli deskový podavač je na tom s parametry podobně jako standardní zásobník. Papíru se do něj sice vejde méně, ale tiskárna si z něj papír nabere klidně po jednom. Používali jsme ho na lesklý fotografický papír. Samozřejmě je jen na vás, kam jaký papír dáte.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - deskový podavač
No není to nádhera.

Automatický podavač papíru (ADF)

Brother MFC-T910DW nepostrádá ani běžný podavač papíru. Ten se využívá pro skenovaní většího objemu dokumentů a kopírování průtahovým skenerem. Více v odstavci skener a kopírka. Pozor – podavač je určený jen pro obyčejný kancelářský papír (64-90 g/m2).

Ovladače

K tisku i skenování jsme používali ovladač Brother iPrint & Scan. Ten si můžete nainstalovat z přiloženého CD nebo stáhnout z internetu.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - ovladač tisk
Nastavení tisku.
Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - ovladač sken
Nastavení skenování.

Tisk

Ovladače nabízí čtyři úrovně kvality tisku: koncept, normální, velmi kvalitní a fotografický. Zklamalo nás, že se v konceptu a normálním režimu na výtiscích dělají pravidelné vodorovné pruhy. Tenhle problém naštěstí při tisku ve vyšších kvalitách mizí.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - 4 režimy
Mezi stupni kvality je viditelný rozdíl.

Pozor na vodu. Inkoust není ošetřen proti rozpíjení na obyčejném papíru. Nižší vlhkost mu ale nevadí. Na text se tak nemusíte bát použít např. zvýrazňovač.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - rozmazávání inkoustu
Inkoust a voda nejdou na obyčejném papíru dohromady.

Při fotografickém tisku na lesklý papír není po vodorovných pruzích ani památky. Vytisknout jednu fotografii na formát A6 trvá 2 minuty. A4 zabere téměř 6 minut. Výsledky ale stojí za to. Fotky odpovídají kvalitě z fotolabu.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - fotografie
Fotografie v profesionální kvalitě.

Sken

Brother MFC-T910DW má plochý i průtahový skener. Dokument stačí vložit na skleněnou desku plochého skeneru nebo do podavače a stisknout tlačítko SCAN. Poté si můžete vybrat jestli skenovat do počítače, na web (e-mail, Dropbox ) a díky USB portu dokonce i na flash nebo externí disk. Dále také jestli zdigitalizovaný soubor bude barevný nebo černobílý, formát (PDF, JPEG) a rozlišení.

Ke stejným možnostem máte přístup i z počítače pomocí Brother ovladače.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - sken
S kvalitou skenu jsme byli spokojení.

Kopírování

Před kopírováním je důležité vybrat, ze kterého zásobníku papíru bude tiskárna čerpat. Kopírka ovládá všechny známé funkce: zvětšení/zmenšení, kopírování dokladů, kopírování dvou stran na jednu oboustrannou stránku atd. Díky poslední zmíněné funkci jsme z 20 jednostranných stránek nakopírovali 10 oboustranných. Praktické, že?

Níže jsme také kopírovali vytištěnou fotku. Při kopírování můžete zachovat velikost (dalo by se jich vytisknout i víc na jedné stránce) nebo přizpůsobit papíru v zásobníku.

Recenze inkoustové tiskárny Brother MFC-T910DW - kopírování
Kopírka dokáže snad všechno.
kopírování fotografií
S kopiemi rodinných fotek si člověk vyhraje.

+Hlavní výhody

  • Jednoduchá instalace i obsluha
  • Nízké náklady na tisk (0,04 Kč)
  • Tisk fotografií v profesionální kvalitě
  • Kvalitně zpracovaný design
  • USB port

Nedostatky

  • Pomalejší tisk fotografií
  • Vodorovné pruhy při nižším nastavení kvality
  • Rozmazávání barev při kontaktu s vodou

Závěr

Brother MFC-T910DW je skvělým přírůstkem nejen do řady InkBenefit Plus, ale k tankovým tiskárnám obecně. Fotografie se sice tisknou déle, ale za výslednou kvalitou to stojí. Cenu za stránku už snad ani není třeba zmiňovat. Tiskárna je ideální do domácího prostředí a menších kanceláří. Ať už chcete tisknout fotky pro své blízké nebo dárkové poukazy pro zákazníky, těžko v této třídě najdete vhodnější zařízení.

Pokud však hledáte kancelářské zařízení pro velkoobjemový černobílý tisk, budete se muset porozhlédnout někde jinde. Zkuste začít třeba v našem předešlém článku o řadě TonerBenefit.