Recenze tiskárny HP PageWide P77740 | Elegantní A3 dříč

Rodina podnikových tiskáren HP obdařených technologií PageWide by nebyla úplná bez modelu HP PageWide P77740 MFP– jedná se o barevnou inkoustovou A3 multifunkci, která chce konkurovat laserovým strojům.

My jsme dostali příležitost otestovat tuto krásku v naší tiskové laboratoři.

Výhody inkoustové technologie HP PageWide a pevné tiskové hlavy, která při tisku pokrývá celou šířku stránky, už možná znáte. Více na toto téma se dozvíte v naší předešlé recenzi A4 modelu PageWide Pro 477dw. Tentokrát jsme měli k dispozici konfiguraci P77740z s přídavným stojanem na 550 listů A3 a šuplíkem na příslušenství.


První krůčky

Díky kolečkům na spodní straně podstavce téměř 70kg tiskárnu po vybalení snadno umístíte na určené místo. Je vidět, že HP na své zákazníky opravdu myslí. Příjemným detailem jsou v balení dodávané stabilizační podložky, které ochrání váš koberec před vytlačením důlků od koleček. Jako u každé elektroniky, výrobce doporučuje před instalací nechat stroj minimálně 24 hodin temperovat.

HP PageWide P77740 a její instalace
Instalace HP Pagewide A3
HP PageWide P77740 - obsah balení
Obsah balení HP PageWide A3

Na zádech tiskárny najdete kromě přípojky napájecího kabelu i porty pro připojení faxu, síťového kabelu a dva USB sloty (na spojovací kabel a flash disky).

Po zapojení do sítě a zapnutí počítejte s instalací a kalibrací (proces může trvat i několik desítek minut). Celou dobu se dá průběh sledovat na barevné dotykové obrazovce s úhlopříčkou 20,3 cm. Displej jednoduše vyklopíte stisknutím nenápadného šedého tlačítka pod ním. Ovládací panel je velmi jasný a reaguje i na jemné doteky prstů. Nejdříve vyberete z nabídky jazyk, jakým na vás PageWide bude mluvit, nastavíte aktuální datum a spustíte inicializaci. Tiskárna umí perfektně česky. Postupně budete vyzvání k instalaci inkoustových kazet a naplnění zásobníků papíru. Vpravo vedle displeje svítí ikonka pro připojení přes NFC, vlevo se pak skrývá zakrytovaná přípojka pro čtečku čipových karet.

HP PageWide P77740 průvodce instalací
Průvodce instalací HP PageWide A3
HP PageWide P77740 - tonerové kazety
Tonerové kazety HP PageWide A3

Všechny druhy dokumentů

Kryt na přední straně tiskárny, za kterým najdete kazety s barvou, se nevyklápí, ale elegantním pohybem posunuje dolů. Výrobci mysleli na každý detail – za dvířky je umístěno decentní LED osvětlení. To najdete i na víku skeneru a před odkládacím zásobníkem výtisků. Kazety snadno odblokujete a vyjmete zatlačením směrem dovnitř.

Vestavěný zásobník papíru pojme až 550 listů papíru od formátu A3 až po A5. Boční vyklápěcí podavač pak zvládne i obálky. Díky volitelnému přídavnému podstavci se zásobníkem získáte dodatečnou kapacitu dalších 550 listů. Tyto tři zásobníky zajistí dostatečnou variabilitu pro práci a snadno z nich v průvodci tiskem vyberete ten pravý. Stav obsahu zásobníků přehledně hlásí i podsvícená čísla na jejich čele – pokud došel papír nebo je něco v nepořádku, rozsvítí se červeně. Na výběr jsou podstavce s různou kapacitou.

S dalším volitelným příslušenstvím, které HP nabízí, můžete dosáhnout maximální kapacity až 4.650 listů.

HP PageWide P77740 pojme 550 listů
Zásobník na 550 listů
Na podstavci HP PageWide P77740
HP PageWide P77740z s podstavcem

HP PageWide P77740 – chytrá a produktivní

HP PageWide P77740 disponuje špičkovým skenerem, který dokáže dokumenty skenovat rychlostí až 50 str./min. V duplexním módu pracuje rychlostí přibližně 35 str./min. A to se nebavíme o A4. Skener pojme papíry o rozměrech až 297 x 432 mm. Samozřejmě nechybí ani oblíbená funkce skenování do e-mailu. Neocenitelnou výhodou pro každou větší firmu je funkce kopírování dokladů. To znamená, že do skeneru vložíte např. občanku, ten jí naskenuje z obou stran zároveň a obratem vytiskne obě strany občanského průkazu na jeden list papíru. Nevěřili byste kolik času tak dokážete ušetřit.

Dalším benefitem je náhled kopírovaného výtisku. Na již zmíněné zabudované obrazovce můžete vidět, jak se vaše dokumenty přenesou na papír. Nemusíte se bát, že budete něco luštit na malém displeji. Obrazovka má větší úhlopříčku, než některé tablety. Rozhraní panelu jde také dle potřeby upravit.

Zabezpečení tiskových úloh

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik (důvěrných) informací projde vaší tiskárnou? Podle nedávné studie je na světě více než 100 milionů firemních tiskových zařízení. Z toho se více než 60 % potýká s únikem dat. To by znamenalo, že alespoň 30 % společností má firemní tiskárny zabezpečené, viďte? Bohužel, ve skutečnosti má své tiskárny zabezpečené méně než 2 % uživatelů. HP PageWide P77740 vám dá možnost vybočit z řady.

HP nabízí širokou škálu vestavěných bezpečnostních funkcí a dalších volitelných řešení pro ochranu hardwaru a zabezpečení dat. Aktualizace se dočkal i nástroj HP Jet-Advantage Security Manager. Tiskárna je samozřejmě chráněna proti útokům zvenčí, ale také zevnitř. Každý komu dáte oprávnění, bude moci zabezpečit dokumenty v tiskové frontě PIN kódem. To znamená, že se nevytisknou dokud na displeji tiskárny PIN kód nezadá. Novinkou oblíbenou mezi firmami je soukromý profil uživatele. Členové firmy si můžou pro tisk vytvořit profil zabezpečený heslem. Po přihlášení do tiskárny si nastaví vlastní rozhraní – někdo častěji využívá skenovaní, jiný kopírování atd. Jednotlivé profily můžou mít různé jazykové nastavení, pokud je člen týmu i někdo ze zahraničí. Ušetřit si čas vyplňováním přihlašovacích údajů můžete také použitím zaměstnanecké čipové karty.

Úspora času i peněz

Disciplínou, ve které HP PageWide P77740 své laserové konkurenty naprosto převálcuje, je úspora. Tato tiskárna spotřebuje přibližně o 90 % méně energie než laserové tiskárny (73 W tisk, 24W pohotovostní režim). Také není složena z tolika dílů. To pro nás znamená méně starostí s údržbou – popravdě se jedná o nejméně náročnou tiskárnu v této třídě. Stejně jako ostatní členové rodiny disponuje automatickým oboustranným tiskem, spotřeba papíru tak značně klesne. Další funkcí, kterou může nabídnout, je tisk více stránek na list. Ušetříte tak papír tím, že budete tisknout dvě a více stránek oboustranně na jeden list papíru. Tato funkce je dostupná v ovladači tiskárny.

Tisk

A konečně se dostáváme k samotnému tisku. Zařízení nabízí několik režimů:

Presentation (prezentace) – Tisk nejvyšší kvality. Vaši klienti z výtisků nebudou moci spustit oči. Pokud ovšem nepoužijete ten nejlevnější kancelářský papír.

Professional (profesionální) – Kvalitní výtisky produkuje tiskárna rychlostí 40 str./min. (jednostranný tisk) nebo 28 str./min (oboustranný tisk).

Office (kancelářský) – Úsporný tisk pro každodenní používání. V tomto režimu zvládne vytisknout při jednostranném tisku až 70 str./min. Při oboustranném 35 str./min.

Další novinkou je voděodolný inkoust. Na fotografii níže můžete vidět list obyčejného kancelářského papíru, který jsme do vody ponořili na 24 hodin. Výsledek? Nenašli jsme žádné známky rozpuštěného inkoustu, jako to bývá u jiných inkoustovek zvykem. I v tomto aspektu se tak vyrovná laserovým tiskárnám.

Kvalita výtisků obstojí v konkurenci
Test voděodolnosti výtisků
Test voděodolnosti výtisků

Tak si to shrňme

Možná jste se střetli se snad už 20 let zažitým sterotypem, že do vytíženého kancelářského prostředí patří jedině laserová tiskárna. Technologie inkoustových tiskáren ale od té doby razantně pokročila. HP PageWide P77740 je ukázkovým příkladem. V mnoha aspektech má nad laserovými konkurenty převahu. Díky PageWide nabízí ten nejrychlejší tisk, jaký může společnost HP nabídnout. Zároveň je mnohem úspornější než laserové tiskárny. To se týká energie i spotřebního materiálu. Kvalita výtisků se pohybuje na stejné úrovni a absence pohyblivé inkoustové hlavy přináší tišší provoz. Hlasitost provozu je asi 51 db. To je míra hluku přibližně jako u vás v obýváku (když jsou děti ve škole). Nutno podotknout, že se jedná o kancelářskou tiskárnu. Zaměstnanci fotografického studia by tedy asi naše nadšení nesdíleli.

Sečteno, podtrženo. HP PageWide P77740 ukazuje, že i inkoustová tiskárna může laserové konkurenci narušit klidné spaní. Společnost HP opět dokázala, že přináší inovaci do světa tisku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *